Pistolet do masażu – wszystko co musisz wiedzieć.

Czym jest pistolet do masażu?

Pistolet do masażu perkusyjnego to ręczne narzędzie do masażu tkanek, które wykorzystuje szybkie ruchy wibracyjne do stymulowania przepływu krwi do mięśni. Masaż dostarcza silne impulsy i wibracje do tkanki mięśniowej stymulując receptory znajdujące się w powięzi, ścięgnach i mięśniach, a owe receptory poprzez układ nerwowy zwrotnie relaksują mięśnie.

Narzędzie to pomoże nam również poprawiając krążenie, rozluźniając mięśnie oraz łagodząc ból po treningu. Pomagają złagodzić ogólną bolesność mięśni nawet po najmniejszym wysiłku, a także poprawiają elastyczność i mobilność. Wbrew powszechnej opinii pistolet do masażu jest przeznaczony zarówno dla sportowców wyczynowych i fizjoterapeutów ale także dla osób, które sport uprawiają sporadycznie.

Pistolet do masażu Hpregen PRO

Czym jest masaż perkusyjny?

Masaż perkusyjny wykonujemy najczęściej za pomocą urządzenia takiego jak pistolet do masażu. Terapia takim urządzeniem pomaga złagodzić ból i przyspieszyć powrót do zdrowia poprzez działanie na konkretne obszary wymagające leczenia. Masaż perkusyjny pomaga zatem zwiększyć krążenie krwi i dystrybucję tlenu w różnych częściach ciała, szczególnie w okolicy miejscowej wnikając do głębokich warstw mięśni.

Dla kogo został stworzony?

Pistolet do masażu może być używany przez każdego. Pierwotnie pistolety do masażu były używane przez fizjoterapeutów i profesjonalnych sportowców po to aby szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej. W ostatnich latach z terapii perkusyjnej korzysta coraz więcej osób od sportowców-amatorów po osoby, które ze sportem nie mają do czynienia, a używają ich po to aby zadbać o swoje zdrowie lub w celu poprawy samopoczucia. Pistolet do masażu może również działać pozytywnie na poprawę jakości snu. Zatem możemy śmiało powiedzieć, że urządzenia te są odpowiednie dla każdego.

*Pistolety do masażu nie są jednak odpowiednie dla kobiet w ciąży, chorych na raka, osób z rozrusznikiem serca lub sztucznymi stawami. W razie jakichkolwiek przeciwskazań zachęcamy do konsultacji z lekarzem przed użyciem .

Jak używa się pistolet do masażu?

Najpierw należy włączyć pistolet bez nakładania go na ciało i dostosować jego prędkość do własnych potrzeb. Dopiero później przykładamy go do mięśnia co nie pozwoli nam na zszokowanie naszego organizmu. Kolejno powolnym ruchem przesuwamy główkę masażera powoli wzdłuż mięśnia – tak, aby go “rozbić”. O zastosowaniu pistoletu do masażu w poszczególnych partiach ciała dowiesz się poniżej. Pistolet może być w zasadzie używany codziennie.

Masaż pistoletem perkusyjnym

Efekty jakie daje masaż pistoletem perkusyjnym:

Elektryczne pistolety do masażu stale zyskują na popularności, przez co odkrywamy coraz to nowsze efekty ich stosowania. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych korzyści wynikających z stosowania terapii perkusyjnej:

 • zwiększenie przepływu krwi
 • nawilżenie powięzi
 • usprawnienie odprowadzenia zbędnych metabolitów komórkowych i toksyn
 • odżywienie tkanek (skóry, mięśni, więzadeł, stawów)
 • rozluźnienie i zmniejszenie bolesności mięśni
 • uwolnienie od napięciowych bólów, np. głowy czy pleców
 • poprawa rozciągania i zakresu ruchu
 • redukcja uczucia sztywności układu ruch
 • przyspieszenie rozgrzewki i regeneracji
 • działanie profilaktyczne pod kątem urazów
 • poprawa samopoczucia

Stosowanie pistoletu do masażu przez sportowców

Aby utrzymać ciało sportowca w najwyższej formie potrzebne jest odpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku jak i prawidłowa regeneracja, która niekiedy nie jest możliwa bez dodatkowych czynników zewnętrznych. Wiele badań – między innymi to, którego wyniki opublikowano w Journal of Clinical and Diagnostic Research mówi o tym, że masaż perkusyjny jest w stanie znacząco zmniejszyć ból mięśni po treningu i przyspieszyć regenerację.

Stosowanie przez sportowców

Skuteczne działanie pistoletu u sportowców możemy zauważyć już po jednej, 15-minutowej sesji, która przyspiesza i wzmacnia działanie rozgrzewki przed wykonaniem treningu właściwego. Najważniejszym zastosowaniem wibracji okazuje się zatem zwiększenie wydolności mięśni u sportowców, dzięki czemu terapia perkusywna pozwala pracować w maksimum możliwości i z dużym obciążeniem, a jednocześnie chroni przed kontuzją. 

Masaż pistoletem znajduje swoje zastosowanie również po treningu czy zawodach gdzie terapia perkusywna doskonale zapewni nam na odnowę biologiczną. Podczas terapii masażerem rozluźnimi napięte i sztywne miejsce co pozwoli nam na pozbycie się bólu zmęczeniowego czyli tzw. zakwasów. Dzięki temu terapia perkusywna minimalizuje, a nawet zapobiega opóźnionym powysiłkowym bólom mięśniowym. Cały ten proces sprawia iż sportowiec jest w 100% gotowy do treningu czy zawodów już następnego dnia.

Stosowanie pistoletu do masażu przez fizjoterapeutów

Pistolet do masażu to doskonałe narzędzie do stosowania przez fizjoterapeutów. Biorąc pod uwagę to, że właściwości masażera pozwalają w pewnym stopniu na zastąpienie mięśni osoby wykonującej zabieg, staje się on zastępstwem dla tradycyjnych technik wykonywania masażu. Dodatkowo fizjoterapeuta posiadający pewną wiedzę w zakresie anatomii człowieka, może stosować terapię perkusywną w zastosowaniu do leczenia wszelkiej maści schorzeń.

Zalety jakie niesie za sobą stosowanie pistoletu do masażu sprawiają, że jest on szeroko stosowany przy leczeniu przeciążeń i kontuzji, dolegliwości bólowych (różnego pochodzenia), zaburzeń napięciowych czy regeneracji powysiłkowej i odnowie biologicznej.

Stosowanie przez fizjoterapeutów

Masaż poszczególnych partii ciała

Używanie pistoletu do masażu pozytywnie wpływa na poprawę funkcjonalności naszego organizmu przed i po wysiłku fizycznym, a także na schorzenia występujące w poszczególnych partiach ciała. Należy pamiętać, że masaż pistoletem perkusyjnym może być wykonywany na wszystkich partiach mięśni (15 – 30s podczas aktywacji oraz do 2 minut przy regeneracji) jednak nie może być wykonywany w ten sam sposób.

 • Szyja i plecy
 • Kręgosłup
 • Brzuch
 • Stopy
 • Uda i łydki
 • Pośladki
 • Masaż na cellulit

Wnioski

Pistolet do masażu jest w zasadzie samodzielnym głębokim masażem tkanek i może być pomocnym dodatkiem do innych metod takich jak na przykład rolowanie czy wizyta u fizjoterapeuty.  Jeśli ćwiczysz bardzo dużo, lubisz wygodę, dysponujesz środkami pieniężnymi i nie masz nic przeciwko takim gadżetom to pistolet do masażu może okazać się strzałem w 10!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.